Nowy numer 46/2018 Archiwum

Trwamy

Z przeorem o. Marianem Lubelskimo nowej obronie Jasnej Góry rozmawia Andrzej Grajewski

Andrzej Grajewski: Czy trudno być następcą ojca Kordeckiego?
O. Marian Lubelski: – Trudno. Czasy są wprawdzie inne, ale i problemy ciągle pojawiają się nowe. Z Bożą pomocą można jednak to wszystko nie tylko przezwyciężyć, ale również realizować nowe zamierzenia, idąc śladami ojca Kordeckiego.

Przed Szwedami klasztoru nie trzeba jednak dzisiaj bronić?
– Przychodzą nowe zagrożenia, zwłaszcza natury moralnej. Wielu dotyka kryzys wiary i utrata nadziei. Jasną Górę próbują dziś także ukazywać w złym świetle nieżyczliwe media. One również, a może bardziej ludzie kierujący się nienawiścią, ustawicznie atakują i ośmieszają posłannictwo całego Kościoła w świecie współczesnym. Stąd rodzi się konieczność nowej obrony Jasnej Góry, której trzeba dokonać w ludzkich sercach, aby ocalić zdrowy depozyt wiary i chrześcijańską tożsamość narodu polskiego.

Wchodzimy w rok 350-lecia zwycięskiej obrony Jasnej Góry. Jakie będą najważniejsze punkty obchodów tego jubileuszu?
– Jubileusz już się rozpoczął, 18 listopada 2004 r. procesją eucharystyczną po wałach, śladami o. Augustyna Kordeckiego. Miałem wówczas wielki zaszczyt, po raz pierwszy, nieść Pana Jezusa w monstrancji, której używał o. Kordecki 350 lat temu. Każdego 18. dnia miesiąca będą odprawiane nieszpory w intencji Ojca Świętego, Kościoła i Ojczyzny, a następnie odbywać się będzie procesja eucharystyczna śladami o. Kordeckiego.

20 i 21 stycznia 2005 r. odbędzie się na Jasnej Górze ogólnopolskie sympozjum naukowe na temat znaczenia tamtych historycznych wydarzeń dla dziejów Polski. Także wszystkie pielgrzymki stanowe i uroczystości będą nawiązywać do tego jubileuszu. Centralne uroczystości planowane są na 25 i 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. Będzie w nich uczestniczył cały Episkopat Polski, a także rzesze pielgrzymów z całego kraju, pragnących podziękować za cud obrony Jasnej Góry oraz za ojca Kordeckiego. Powstaje również cały pakiet edukacyjny, którego celem jest dotarcie z informacją o czasach potopu szwedzkiego i znaczeniu cudownej obrony Jasnej Góry do świadomości młodego pokolenia.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji