Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dokąd uszy poniosą

Katarzyna i Krzysztof Świdrakowi, Ucho na świat, Carta Blanca, Warszawa 2010 ss. 280

Dlaczego Marek Niedźwiecki nie mógł zasnąć przy cykaniu australijskich cykad? Jak dla Krzysztofa Hołowczyca brzmi nocna muzyka mauretańskiej pustynii? Czemu Elżbieta Zapendowska woli bardziej odgłosy burzy od pogwizdywania wiatru?

Każdy, kto chce poznać odpowiedzi na te niebanalne pytania, powinien koniecznie sięgnąć po zbiór wywiadów Ucho na świat autorstwa Katarzyny i Krzysztofa Świdraków. Dziennikarskie małżeństwo w szesnastu intrygujących rozmowach przepytuje znanych Polaków o ich dźwiękowe wrażenia z różnych zakątków świata. Książka jest wyjątkowo oryginalnym przewodnikiem po brzmieniach pięciu kontynentów.

Od Martyny Wojciechowskiej dowiadujemy się zatem, jaki jest najbardziej krępujący dźwięk na Antarktydzie, a Jerzy Stuhr opowiada o włoskich skrajnościach rozpiętych pomiędzy klaksonami Palermo a ciszą Perugii.

W tęskne brzmienia rosyjskich dzwonów i chórów cerkiewnych wprowadza nas Bogusław Kaczyński, zaś Jasiek Mela uczy odmawiania Różańca w rytm kroków stawianych w chrupiącym śniegu biegunów. Wojciech Mann roztacza przed nami uroki szumu londyńskiego metra, a Jarosław Kret zabiera w gwar egipskiego targu wielbłądów. Jak się okazuje, z każdej podróży można przywieźć walizkę pełną egzotycznych dźwięków. Trzeba tylko dobrze nadstawić uszu!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama