Nowy numer 18/2024 Archiwum

Opowieść bez lukru

Biografia abp. Szczepana Wesołego mocno tkwi w najnowszej historii Kościoła w Polsce. Szczególnie zaś ważna jest w odniesieniu do życia religijnego polskiej emigracji.

Od 1980 r. bp Wesoły jako delegat prymasa Polski sprawował opiekę duszpasterską nad polską emigracją. O tym oraz wielu innych przygodach bogatego, stale ocierającego się o wielką historię, życia, z arcybiskupem rozmawia Aleksandra Klich, dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Ksiądz arcybiskup ma w niej ciekawego rozmówcę.

W formule, jaką Klich zaprezentowała w tej książce, widać, że próbuje opisać nie tylko losy swego rozmówcy, ale i zrozumieć wydarzenia, w których uczestniczył. Jeśli pyta o sprawy Górnego Śląska, realia życia wojennego bądź na emigracji, wypada to lepiej. Gorzej, kiedy próbuje drążyć poważne tematy, jak Sobór Watykański II czy działania ważnych hierarchów. Wyraźnie widać, że w tematyce orientuje się średnio i nie potrafi więcej wydobyć ze swego rozmówcy.

Zaletą tej rozmowy jest, że arcybiskup opowiada swoją historię bez lukrowania, choć czasem zdobywa się na oceny mocno kontrowersyjne. Na przykład wtedy, gdy nie mając na to żadnych dowodów, twierdzi, że gen. Sikorski zginął w wyniku „prymitywnego sabotażu”, zorganizowanego przez Sowietów rękami ich angielskich agentów. Teza prawdopodobna, ale trzeba ją udowodnić. Tym bardziej nie rozumiem jego poirytowania śledztwem, jakie w tej sprawie prowadzi katowicki IPN.

Przez książkę przewija się cały szereg ważnych postaci Kościoła w Polsce oraz reprezentantów życia politycznego w kraju i na emigracji. Abp Wesoły potrafi o nich interesująco opowiadać, nie ukrywając przy tym, kogo lubił i cenił, a kogo nie, co nie jest normą w wywiadach prasowych, prowadzonych z osobami duchownymi. Szkoda tylko, że wydawnictwo nie zadbało o chociażby krótkie noty biograficzne postaci występujących na łamach książki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego