Nowy numer 48/2023 Archiwum

Mądrość starych map

Kiedy Francis Fukuyama w eseju „Koniec historii?” ogłaszał triumf liberalnej demokracji i przewidywał rychłe wygaśnięcie światowych konfliktów, on w „Powrocie do historii” odpowiadał, że świat czekają nowe konflikty. Pisał, że aby je zrozumieć, trzeba przyjrzeć się starym mapom, dawnym manifestom i poznawać przeszłość.

Szlomo Avineri (ur. 1933) jest filozofem i profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Urodził się w Bielsku-Białej, ale w 1939 r. wyemigrował wraz z rodziną do Izraela. Studiował na Uniwersytecie Hebrajskim i w London School of Economics.

W latach 1971–1974 był dyrektorem Instytutu Badawczego Eshkol, następnie dziekanem wydziału nauk społecznych, dyrektorem generalnym izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a od 1997 r. jest dyrektorem Instytutu Studiów Europejskich. Przewodniczy też delegacji Izraela do Rady Głównej UNESCO.

W 1979 r. uczestniczył w pracach egipsko-izraelskiej komisji, która doprowadziła do podpisania porozumienia w sprawie kultury i nauki pomiędzy obydwoma krajami. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych współczesnych znawców filozofii Hegla, zajmuje się także historią syjonizmu.

Gościnnie wykładał na najsłynniejszych uczelniach Europy, Ameryki i Australii, a jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy