Nowy numer 3/2021 Archiwum

Strażnik pamięci

Przewodniczył Instytutowi Badań nad Holokaustem Stanów Zjednoczonych, produkował filmy na temat Holokaustu, a nawet sam stał się pierwowzorem postaci Monty Pictusa w satyrycznej powieści Tovy Reicha "Mój Holokaust".

Michael Berenbaum (ur. 1945) to amerykański uczony, rabin, pisarz i filmowiec. Święcenia rabiniczne otrzymał w wieku 23 lat. Doktorat obronił na Stanowym Uniwersytecie Floryda. Obecnie jest profesorem na American Jewish University w Los Angeles.

Napisał około 20 książek na temat Holokaustu, obozu w Auschwitz i sytuacji amerykańskich Żydów na początku lat 90. Jest też redaktorem naczelnym 22-tomowej Nowej Encyklopedii Judaica, nagrodzonej przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich – najstarszej i największej organizacji na świecie, zajmującej się promocją edukacji bibliotecznej. Odegrał ważną rolę w tworzeniu amerykańskiego Muzeum Holokaustu.

Był koproducentem filmu „One Survivor Remembers”, opartego na historii ocalonej z Holokaustu Gerdy Weissmann Klein. Obraz ten zdobył w 1995 roku Oscara w kategorii najlepszych filmów krótkometrażowych. Oscara otrzymał też film Stevena Spielberga „Ostatnie dni”, przy którego produkcji Berenbaum pełnił rolę konsultanta historycznego.

Żonaty, ma czworo dzieci. Jego żona Melissa Patack Berenbaum jest dyrektorem generalnym Motion Picture Association of America – stowarzyszenia dbającego o interesy amerykańskich studiów filmowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama