Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zgładzone dziedzictwo

Doktor psychologii, przez wiele lat związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Obecnie mieszka w Nowym Jorku i działa w Catholic Charities, jednej z największych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych, zajmującej się walką z problemem ubóstwa i wspieraniem rodzin.

Elżbieta Tracewicz w swoich badaniach zajmuje się m.in. problemem emigracji. Wiele miejsca w jej publikacjach zajmuje temat kultury żydowskiej, szczególnie dziedzictwo Żydów polskich. „Wychowa-ni w innym systemie religijnych znaków i symboli nie posiadamy właściwego kodu emocjonalno-poznawczego niezbędnego dla wejścia w doświadczeniową sferę żydowskich rytuałów.

Jak więc mielibyśmy chronić zgładzone dziedzictwo?” – pyta w artykule „Dziedzictwo śmierci”, który moż-na znaleźć na jej blogu: tracewicz.wordpress.com. „Istniejące próby rekonstrukcji wspólnoty żydowskiej w Polsce oparte są na tym, co dociera do nas z Zachodu i Izraela. Podejmowane w USA próby ocalenia polskiej żydowskiej tradycji spopularyzowały niektóre elementy tradycji polskich żydów okresu przedwojennego.

Nieliczni ocaleni z Zagłady chasydzcy rabini skupili wokół siebie pozostałych przy życiu członków przedwojennych wspólnot, aby kontynuować przedwojenne życie” – mówi autorka, należąca do stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”, sprzeciwiającego się antysemityzmowi i ksenofobii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama