Nowy numer 18/2024 Archiwum

„Bakhita” – miniserial o miłości ofiarowanej tym, którzy stali się przyczyną cierpienia

Porwana przez handlarzy niewolników nigdy już nie ujrzała matki i siedmioro rodzeństwa.

Za najmniejsze przewinienie chłostano ją do krwi. By zaznaczyć, że jest niewolnicą, jej ciało w okrutny sposób pokryto tatuażami. O życiu przyszłej świętej opowiada „Bakhita”, miniserial Giacomo Campiottiego.

Film Campotiego to dramatyczna opowieść o wierze, nadziei, poświęceniu i miłości ofiarowanej w imię Jezusa nawet tym, którzy stali się przyczyną cierpienia. Miniserial  w warstwie fabularnej nie jest wiernym odtworzeniem losów św. Józefiny Bakhity. Z wyjątkiem tytułowej świętej większość bohaterów filmu to postaci fikcyjne, chociaż niektórzy z nich, przynajmniej w części, wzorowane są na postaciach, których życie w jakiejś mierze splotło się z losami Bakhity. Akcja obu części filmu rozgrywa się przede wszystkim we Włoszech. Samo porwanie i brutalne traktowanie niewolnicy, czyli wydarzenia rozgrywające się Afryce, jak również okoliczności, które doprowadziły do wyjazdu czarnoskórej dziewczynki do Europy, zostały przedstawione skrótowo.

Czytaj też: Święci na czas oczekiwania: Józefina Bakhita

Film rozpoczyna się scenami z 1948 roku, kiedy do klasztoru, gdzie umarła Bakhita, przyjeżdża Aurora Marin wraz z mężem i trzema córkami. Nie zdążyła pożegnać się z Bakhitą, a teraz opowiada jej historię swoim córkom. Okazuje się, że Bakhita, którą  Federico Marin, ojciec Aurory, przywiózł z Afryki, przez jakiś czas była jej nianią. Osamotniona dziewczynka, po traumatycznych przeżyciach w Afryce, w domu Mariniego spotyka się z kolejnymi upokorzeniami. Również pełni przesądów mieszkańcy wioski odnoszą się do niej wrogo, uważają, że Afrykanka sprowadza na nich nieszczęścia. Jedyną osobą, która ją rozumie, stara się jej pomóc i ostatecznie doprowadzi do Chrystusa jest o. Antonio.

W roli Bakhity wystąpiła urodzona w Senegalu 25-letnia Fatou Kine Boye. Był to jej filmowy debiut. Nie jest aktorką zawodową, a zanim zagrała Bakhitę, pracowała jako sprzedawczyni.  

Miniserial dostępny jest w Internecie, a jego pełną, prawie czterogodzinną wersję możemy obejrzeć na wydanej również w Polsce płycie DVD.


Bakhita, reż. Giacomo Campiotti, wyk.: Fatou Kine Boye (Bakhita), Ditta Teresa Acerbi (siostra Teresa), Sonia Bergamasco (Angelica Marin),   Fabio Sartor (Federico Marin),  Stefania Rocca (Aurora Marin, dorosła), Francesco Salvi (o. Antonio), Włochy, 2009  
 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy