Nowy numer 38/2023 Archiwum

Sprzątacze i papieże

Nowy program na antenie religia.tv, który powstaje we współpracy z GN. Oglądaj w niedzielę o godz. 15.30. Rozmowę prowadzi Maciej Gajek. Gościem drugiego z 12 odcinków będzie Saverio Gaeta.

Maciej Gajek (religia.tv): Ilu świętych ma Kościół katolicki?
Saverio Gaeta: – Siedem tysięcy. Nie licząc tych, którzy są w raju – a tych mogą być miliardy.

To jest masowa produkcja!
– To prawda. W dodatku za Jana Pawła II doszło ich wyjątkowo wielu. Papieżowi zależało, żeby każdy, niezależnie od stylu życia, stanu posiadania czy kraju, miał swój model do naśladowania.

Kościół w ten sposób odpowiada na zapotrzebowania tłumu.
– Kościół stara się zaproponować modele świętości dostępne dla każdego. W XX wieku ogłoszono pierwszego świętego Hindusa, Roma. A także sprzątacza ulic, czyli osobę świadczącą bardzo pokorne usługi.

Między sprzątaczem a papieżem jest jednak przepaść.
– Tak naprawdę nie ma między nimi różnicy. Obydwaj znajdują się w raju i cieszą się obecnością Boga. Ale to pokazuje, jak różne mogą być drogi do świętości.

Cała rozmowa w religia.tv, niedziela 10.10 godz. 15.30

Specjalista od świętych
Tytan pracy – przez 22 lata opublikował ok. 60 książek, wśród których są m.in. biografie Ojca Pio, Jana XXIII i Matki Teresy z Kalkuty, wywiady rzeki z Raniero Cantalamessą i kard. Dionigim Tettamanzim. Wiele z tych pozycji doczekało się tłumaczenia na inne języki. Ostatnio, wraz z ks. Sławomirem Oderem, napisał książkę „Dlatego święty” – stworzoną na podstawie materiałów zgromadzonych podczas procesu beatyfikacyjnego Karola Wojtyły.

Saverio Gaeta (ur. 1958), włoski dziennikarz i pisarz, pochodzi z Neapolu. Absolwent studiów z zakresu komunikacji społecznej, już jako dwudziestolatek rozpoczął pracę w tygodniku katolickim „Nuova Stagione”. Następnie znalazł zatrudnienie w biurze prasowym arcybiskupa Neapolu. Przez wiele lat wykładał dziennikarstwo na kilku uniwersytetach papieskich oraz państwowych we Włoszech. Był redaktorem „L’Osservatore Romano” i watykanistą miesięcznika „Jezus”. Współpraco-wał także z Radiem Vaticana i RAI. Od 1999 roku jest redaktorem naczelnym największego na świecie tygodnika katolickiego „Famiglia Christiana”. Co sobotę o 12.30 prowadzi audycję we włoskim Radio Maria.

W swoich książkach zajmował się życiem duchowym, cudami i objawieniami maryjnymi oraz uczestniczył w pracach nad edycją „Historii Kościoła we Włoszech”. Badał kilkaset procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, jednak jego najnowsza książka, stworzona wraz z ks. Oderem, jest wydarzeniem niezwykłym. Dotąd bowiem nie było zwyczaju, by postulator procesu beatyfikacyjnego ujawniał szczegóły procesu, zanim kandydat na ołtarze zostanie ogłoszony błogosławionym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast