Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nie Kraków, ino Ino

Najczęściej kojarzony jest z ulicą Bracką w Krakowie, dlatego wielu słuchaczy zapewne zdziwi się, że Grzegorz Turnau śpiewa tym razem o Inowrocławiu.

Na płycie Ino, bo tak pieszczotliwie nazywa artysta Inowrocław, miasto nabiera cech arkadyjskich. To tutaj, w domu przy ul. Sienkiewicza 35, który stał się rodzinną przystanią po upadku powstania warszawskiego, piosenkarz spędzał w latach 70. wakacje u dziadków. O tym czasie mówi, że były to „najbardziej rozkoszne i beztroskie chwile dzieciństwa”. Nic dziwnego, że od sześciu lat Turnau wraca tu co roku, by organizować Inowrocławską Noc Solannową. To właśnie podczas tych koncertów, na które artysta zaprasza zaprzyjaźnionych muzyków, zrodziła się „suita inowrocławska” – cykl piosenek, teraz umieszczonych razem na jednym krążku.

Płyta, która na razie ukazała się w limitowanym nakładzie, a do szerszej dystrybucji trafi dopiero za kilka miesięcy, przynosi delikatne, stonowane melodie, do jakich Grzegorz Turnau zdążył już nas przyzwyczaić. Poetyckie teksty tak odmalowują kujawskie miasto, znane z solankowych tężni, że chce się do niego pojechać. Dodatkowe smaczki wprowadzają zaproszone gwiazdy: Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Malajkat, Maciej Stuhr, Jacek Wójcicki i Zbigniew Zamachowski. Słucha się tego z przyjemnością.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego