Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Grunwald po Kowalsku

Miesiąc temu obserwowaliśmy na polach grunwaldzkich bitewną powtórkę, teraz Grunwald odżywa także w pieśni.

Jacek Kowalski, bard i niestrudzony popularyzator rodzimej historii, zaprasza nas w muzyczną podróż do 1410 roku, kiedy to rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Własne melodie i pełne humoru poetyckie teksty łączy z „Bogurodzicą”, „Wierszem o chlebowym stole” Przecława Słoty z Gosławic i anonimową „Pieśnią o bitwie pod Grunwaldem z XVI wieku”.

A wszystko w towarzystwie licznych trąb, smyczków, strun i bębnów. Archaiczne instrumenty, takie jak citola, szałamaja czy viola da gamba, sprawiają, że łatwiej nam przenieść się w dawne czasy, a wplecione między utwory fragmenty „Roczników” Jana Długosza zawierają mnóstwo smakowitych szczegółów. Mamy więc szeroko zarysowane tło wydarzeń, opis przygotowań, wreszcie samą bitwę, jakiej „jeszcze nie widział świat”.

Nie jest to z pewnością płyta dla każdego. Nie ma tu łatwych do zanucenia przebojów, zaś aranżacje – trzeba przyznać – też bywają nieco monotonne. A jednak ten, kogo choć trochę interesuje dawna historia Polski, nie zawiedzie się. Z wyprawy pod Grunwald z Jackiem Kowalskim wróci nie tylko ze sporym bagażem wiedzy, ale i z umiejętnością odczuwania ducha epoki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego