Nowy numer 17/2024 Archiwum

Paryskie ślady Chopina

Ubóstwo i wielka sława, gorące uczucie do George Sand i bolesne rozstanie, wyniszczająca choroba i piękna śmierć - wszystkie te rzeczy czekały Fryderyka Chopina w Paryżu.

Spędził tu osiemnaście lat swojego życia. Mieszkał aż w dziewięciu miejscach tego miasta. Nic dziwnego, że paryskie ślady kompozytora można tropić latami. Chopin i szwedzki słowik Cécilia i Jens Jorgensenowie, małżeństwo ze Szwecji, pasjonują się odtwarzaniem nieznanych elementów biografii Chopina. Ich odkrycie sprzed kilku lat pozwoliło zlokalizować miejsce, w którym znajdowało się jedno z mieszkań kompozytora. Tajemniczy adres: rue Chaillot nr 74 spędzał sen z powiek wielu szopenologom. To tu wprowadził się artysta w czerwcu 1849 roku, gdy osłabiony chorobą opuścił swoje mieszkanie przy Square d’Orléans.

Do tej pory eksperci twierdzili , że nowy lokal musiał znajdować się w wiosce Chaillot lub w miejscu dzisiejszego Trocadéro. Jorgensenowie postanowili to jednak sprawdzić. – Porównywaliśmy plany z rejestru katastralnego, który znajduje się w Merostwie Paryża – opowiada Jens Jorgensen. – Nazwy ulic zostały zmienione w 1919 roku, a budynek zburzono dziewięć lat później, ale udało się ustalić, że w tym miejscu znajduje się teraz patio hotelu Prince de Galles – dodaje. Z odkrycia najbardziej ucieszył się dyrektor ekskluzywnego hotelu, który szwedzkim badaczom zapewnił dożywotnią możliwość korzystania z darmowego apartamentu.

Zaledwie 400 m od kompozytora, pod numerem 63 przy Polach Elizejskich, zamieszkała Jenny Lind, szwedzka śpiewaczka operowa, która miała zakochać się bez pamięci w Chopinie podczas jego tournée po Anglii i Szkocji w 1847 roku. Zdaniem Jorgensenów, którzy szczegółowo analizowali listy Chopina i Lind, obojga muzyków łączył romans. Mieli też rzekomo plany matrymonialne. Choć polscy badacze sceptycznie podchodzą do tezy Jorgensenów, potwierdzają jednak, że ich książka, zatytułowana „Chopin i szwedzki słowik”, może stać się punktem wyjścia do dalszych badań.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego