Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stróże profesjonalni

Festiwal Stróżów Poranka, jedna z największych imprez chrześcijańskich w Polsce, zatacza coraz szersze kręgi.

Ludzie przyjeżdżają już nawet z Wejherowa – cieszy się Ryszard Sadłoń, organizator chorzowskiego festiwalu. Co ich przyciąga? Przede wszystkim dobre koncerty. W tym roku wystąpili m.in. Raz Dwa Trzy, Mumio, Maleo, Viola Brzezińska i Tomasz Budzyński. Ten ostatni, oprócz muzyki, zaprezentował także swoje obrazy. Dla wielu słuchaczy sporym zaskoczeniem był fakt, że lider Armii maluje. I to jak! Rewelacyjnie wypadł koncert zespołu Chili My.

To miał być ich ostatni publiczny występ przed rozwiązaniem. Ale czy tak będzie w rzeczywistości? – Lider grupy Jacek Wąsowski powiedział, że to jedyna tego typu impreza w naszym kraju, gdzie wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Myślę, że ten koncert tchnął w nich nowego ducha. Zaproponowałem im w przyszłym roku „koncert pożegnalny II” – śmieje się szef Stróżów.

Na finałowym koncercie organizatorzy – tradycyjnie już – rozdali festiwalowe statuetki osobom, które swoją postawą zasłużyły na miano „stróża poranka”. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. bp Józef Kupny oraz redaktor naczelny „Gościa” ks. Marek Gancarczyk.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego