Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czule o Papieżu

Po koncertach podchodzili do nas ludzie, dziękując za czułość i miłość, z jaką opowiedzieliśmy o Janie Pawle II – mówią twórcy cantobiografii "Santo subito".

Za kilka dni na półki sklepów trafi album Piotra Rubika „Santo subito – cantobiografia Jana Pawła II”. Choć premiera tego utworu miała miejsce już w kwietniu, podczas koncertów z okazji rocznicy śmierci Papieża, teraz usłyszymy kompozycję w wersji studyjnej. – Po raz pierwszy zdecydowałem się na nagranie tak dużej formy w studiu. Przy wcześniejszych kompozycjach było to niemożliwe ze względów finansowych, teraz chciałem dać słuchaczom prezent w postaci lepszego brzmienia – mówi kompozytor.

Papież by się uśmiechnął
Całe przedsięwzięcie zrealizował własnymi mocami produkcyjnymi. Od pomysłu po premierę. – Chciałem napisać ten utwór już po śmierci Papieża, w 2005 roku – wyznaje Piotr Rubik. – Ale czekałem na dobry tekst. Zwróciłem się z prośbą do kilku autorów, a z ich propozycji najpiękniejszą wydała mi się ta, którą przedstawił Jacek Cygan. – Piotr przyszedł do mnie z kompozycją finałową – opowiada autor libretta. – Byłem trochę onieśmielony tą propozycją. Zastanawiałem się, jak opowiedzieć o życiu i dziele tak wielkiego człowieka. Przez kilka tygodni chodziłem i szukałem pomysłu. Wreszcie pojawiła się koncepcja: o Papieżu opowiedzą miejsca, w których przebywał, i ludzie, z którymi się spotykał. W Krakowie świadkami jego życia są okna, także to słynne przy Franciszkańskiej 3.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego