Nowy numer 47/2020 Archiwum

Bóg jest

"Wyspa" to z pewnością jeden z najlepszych, nie tylko rosyjskich, filmów ostatnich lat.

Bohaterowie obrazu Pawła Łungina są postaciami równie niezwykłymi, jak występujący w nim aktorzy. Oni wiedzą, że Bóg jest. Wydana właśnie na DVD „Wyspa” nie jest filmem o poszukiwaniu wiary. Raczej o tym, co wiara nam daje i gdzie należy szukać rozwiązania naszych problemów. Nie ma wątpliwości, że Anatolij popełnił kiedyś zbrodnię. Za to, co zrobił, pokutuje całe życia, pokonując długą drogę do przebaczenia, możliwą tylko dzięki wierze. W roli ojca Anatolija wystąpił Piotr Mamonow, aktor i piosenkarz.

Cieszył się uznaniem jako lider i autor tekstów kultowego zespołu rockowego „Zwuki Mu”. Był jednym z nielicznych muzyków rockowych z byłego ZSRR, który zyskał uznanie za granicą, gdzie pod koniec lat 80. współpracował m.in. z Brianem Eno.

W latach 90. nawrócił się na prawosławie i zrezygnował z muzyki rockowej. Od 10 lat mieszka na wsi, 55 km od Moskwy. - Mamonow mówił, że zmienił się po odegraniu swojej roli w filmie i że poczuł oświeconą ciszę – wspominał reżyser Paweł Łungin. Tę ciszę odczujemy i my po obejrzeniu tego znakomitego filmu.

Wyspa, reż. Paweł Łungin, wyk.: Piotr Mamonow, Viktor Sukhorukov, Dmitri Dyuzhev, Yuri Kuznetsov; Rosja 2006, dystr. 35 mm

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także