Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czerwcowo-koncertowo

Przed nami miesiąc pełen ciekawych koncertów.

Już w przyszłym tygodniu warto wybrać się do Olsztyna koło Częstochowy, gdzie w sąsiedztwie malowniczych ruin zamku odbędzie się pierwszy Festiwal Pamięci Bogdana Łyszkiewicza. Lider Chłopców z Placu Broni zginął 9 lat temu w wypadku samochodowym. Był człowiekiem nietuzinkowym, dlatego zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęło wielu znanych muzyków polskiej estrady.

13 czerwca wystąpią: Easy Rider, Mafia, Golden Life, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty i reaktywowana specjalnie na ten koncert formacja The Nos, w której również śpiewał Łyszkiewicz. To jednak dopiero początek. Ten miesiąc będzie przede wszystkim obfitował w koncerty zagranicznych gwiazd. 17 czerwca w warszawskiej Sali Kongresowej odbędzie się, przeniesiony z kwietnia, koncert Patricii Kaas. Francuska piosenkarka, znana m.in. z filmu „Piano Bar”, nazywana jest „nową Edith Piaf”.

Na brak atrakcji nie będą mogli w czerwcu narzekać fani jazzu. 19 czerwca na Starym Rynku w Płocku wystąpi jeden z najciekawszych na świecie gitarzystów – Al Di Meola. Koncert będzie częścią tournée „New World Sinfonia” i otworzy IV edycję festiwalu filmowego Cinemagic.pl. Do Polski zawita też słynny pianista Chick Corea. 23 czerwca w poznańskiej auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza zagra w ramach reaktywowanego Festiwalu Jazz Fair.

A dzień później zaszczyci swoją obecnością Szczecin Music Fest, występując na Zamku Książąt Pomorskich. Jeśli dodamy do tego jeszcze koncert Lenny’ego Kravitza 20 czerwca na krakowskich bulwarach wiślanych i występ Jona Andersona z grupy Yes 30 czerwca w warszawskim Teatrze Roma, nikt chyba nie będzie miał wątpliwości, że pod względem koncertów zapowiada się bardzo ciekawy czerwiec.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego