Nowy numer 18/2024 Archiwum

Gabinet krzywych luster

Zbigniew Jujka, Rysunki Pana Jujki, Biblioteka Gościa Katowice 2009 s. 96

Pięciokrotny laureat Złotych Szpilek, nagradzany w wielu międzynarodowych konkursach satyrycznych, od ponad trzech lat rysuje również dla „Gościa Niedzielnego”. Rysunki Zbigniewa Jujki jednych bawią, innych drażnią, ale charakterystyczna kreska znanego karykaturzysty z pewnością przyciąga uwagę. Podobnie jak prezentowany przez niego typ humoru, obok którego trudno przejść obojętnie.

We wstępie do wyboru prac rysownika Piotr Drzyzga słusznie zauważa, że bohaterowie Jujki są „komiczni, przerysowani, często niemal antypatyczni w swej złośliwości i pazerności”. Satyryk piętnuje zarówno głupotę polityków, jak i bezmyślność szarych obywateli, poddających się medialnej papce. Nie oszczędza dewotów, ale uderza także w za-ciekłych krytyków Kościoła.

Najwdzięczniej jednak portretuje Jujka zwykłych ludzi z ich uniwersalnymi wadami i śmiesznostkami. Kobieta zastanawiająca się w niebie, czy wyłączyła żelazko, żona, która nawet nad grobem nazywa swojego męża hipochondrykiem, czy dyrektor ustawiający przed swoim biurkiem klęcznik – to postaci, w których każdy z nas może się w jakimś stopniu odnaleźć. A przecież właśnie dlatego sięgamy po satyrę: by przejrzeć się w krzywym zwierciadle. Rysunki Pana Jujki, wydane w bibliotece naszego pisma, mogą z powodzeniem pełnić rolę takiego lustra. Ci, którzy mają do siebie dystans, na pewno się uśmiechną.

Książka do nabycia na: www.sklep.wiara.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego