Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

W wieku 107 lat zmarł najstarszy olimpijczyk

Felix Sienra, uznawany za najstarszego olimpijczyka na świecie, zmarł w wieku 107 lat. Jego śmierć została potwierdzona przez Urugwajski Komitet Olimpijski. W roku 1948 wystąpił w Londynie w igrzyskach olimpijskich w żeglarskiej klasie Firefly.

Sienra urodził się 21 stycznia 1916 roku. Jako 14-latek na żywo oglądał finał pierwszych piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w jego ojczystym Urugwaju w 1930 roku. Sam został jednak żeglarzem i wziął udział w igrzyskach olimpijskich w 1948 roku w Londynie. Na wodach Torbay, w klasie Firefly, zajął 6. miejsce na 21 startujących.

Córka olimpijczyka w wypowiedzi dla serwisu informacyjnego Welt wyjaśniła, że jej ojciec czuł się dobrze i nie było żadnych niepokojących oznak. "Po prostu spokojnie zasnął w poniedziałek. Zdjął opaskę kapitana i wyszedł z łodzi" - powiedziała Magdalena Sienra.

Zaledwie kilka tygodni temu - tuż przed swoimi 107. urodzinami przypadającymi 21 stycznia - udzielił gazecie wywiadu, wspominając swoje pełne wrażeń życie. Urugwajczyk mówił w nim m.in. o swoim zdrowiu i wielkiej pasji.

"Czuję się dobrze, czuję się dobrze. Ale ja już nie wsiadam na żaglówkę. Ostatni raz to zrobiłem, kiedy skończyłem 100 lat. Odbyliśmy wtedy kilkudniową wycieczkę na rajską wyspę" - powiedział Sienra.

Po śmierci Sienry były niemiecki jeździec, Wilhelm Buesing, jest najstarszym żyjącym olimpijczykiem. Zawodnik startujący w WKKW w igrzyskach Helsinki '52 zdobył brązowy medal w konkursie indywidualnym i był drugi w rywalizacji drużynowej. Niemiec 2 marca będzie obchodził 102. urodziny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama