Nowy numer 47/2020 Archiwum

Ogień w trąbce

Boban Marković Orkestar, Go Marko Go!, The Promise, Piranha 2005, 2007

To nie są nowe krążki. Go Marko Go! ma rok, a The Promise trzy. Ale dopiero teraz te płyty porwały ludzi nad Wisłą. Wszystko dzięki świetnemu filmowi „Gucza. Pojedynek na trąbki”, który gości na na-szych ekranach. To barwna historia młodej Serbki zakochanej w wirtuozie trąbki – Cyganie.

W tle rozpędzona muzyka zespołu Bobana Markovicia. To kwintesencja szalonej, dzikiej muzyki bałkańskich orkiestr dętych. Cygańska kapela z Vladicin Han jest od kilkunastu lat najlepszym serbskim zespołem „dęciaków”. Nic dziwnego, że zgarnęła już wszystkie najbardziej prestiżowe rodzime nagrody (dwa razy „Mistrz Trąbki”, „Złota Trąbka”, „Pierwsza Trąbka”, „Najlepsza Orkiestra”, „Najlepszy Koncert”).

Większość z nich zespół otrzymał podczas słynnego, pokazanego na filmie, festiwalu w miejscowości Gucza, przy ostrej rywalizacji i blisko 300-tysięcznej publiczności. Od kilku lat Boban gra z młodziutkim synem Marko (odtwórca głównej roli w filmie). Chłopak okrzyknięty „złotym dzieckiem trąbki” na ostatnich płytach kapeli dostał całkowicie wolną rękę. Doskonale to wykorzystał. Pełna ognia muzyka kolejny raz udowadnia, że to jedna z najlepszych cygańskich orkiestr dętych na świecie. Nic dziwnego. Jaki ojciec, taki syn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także