Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Światowy poziom na polskiej scenie

Giuseppe Verdi, Falstaff , Polskie Radio 2008

Koneserom muzyki operowej, polującym na polskie realizacje, polecam właśnie wydany album z operą Giuseppe Verdiego Falstaff. To nagranie koncertu, który w ubiegłym roku rozpoczął nowy sezon artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.

Ostatnia opera Verdiego to komedia liryczna oparta na Szekspirowskich „Wesołych kumoszkach z Windsoru” i „Henryku IV”. Wiekowy już kompozytor w listach do swego librecisty Boito niejednokrotnie identyfikował się z rubasznym i podstarzałym, aczkolwiek pełnym wigoru, rycerzem Johnem Faslstaffem.

Doświadczenie kompozytora i fascynacja tematem zaowocowała wymagającą dla śpiewaków i dyrygenta partyturą, gdzie muzyka wiąże się ściśle ze słowem. Dlatego uznanie należy się młodemu dyrektorowi artystycznemu orkiestry – Łukaszowi Borowiczowi, który bez oprawy scenicznej i kostiumów właśnie dzieło operowe wybrał na inaugurację sezonu.

Adam Kruszewski, Artur Ruciński, Izabella Kłosińska, Katarzyna Trylnik, Joanna Cortes, Małgorzata Pańko, Rafał Bartmiński, Jerzy Kneting i Krzysztof Kur to obsada gwarantująca sukces. Tym bardziej że Verdi odszedł od podziału na główne i poboczne role. W jednej ze scen I aktu śpiewa jednocześnie dziesięć osób!

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji