Nowy numer 48/2020 Archiwum

Katechezy dla niecierpliwych

Jedna z najciekawszych inicjatyw duszpasterskich ostatnich lat powstała w Płocku. Od początku Wielkiego Postu roku 2005 wierni diecezji płockiej uczestniczą w katechezie dla dorosłych.

Przed każdą niedzielną Mszą świętą księża odczytują 5-minutowe katechezy przypominające podstawowe prawdy wiary. Wygłoszone do tej pory katechezy zostały teraz zebrane w formie książki Katechizm płocki. Część I: Wyznanie wiary. Teksty zostały opracowane przez wielu autorów na podstawie pierwszej części Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Nad całością czuwał zespół redakcyjny pod kierunkiem biskupa pomocniczego Romana Marcinkowskiego. „Obecnie da się zauważyć wielką niecierpliwość ludzi, objawiającą się w tym, że z jednej strony chcieliby usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i problemy, znaleźć wewnętrzny pokój, a z drugiej pragnęliby, żeby wszystko stało się w ciągu kilku minut” – stwierdza bp Marcinkowski. Autorzy są świadomi tej współczesnej niecierpliwości.

Dlatego wszyscy trzymają się jednolitego, przejrzystego układu. Katecheza zaczyna się nawiązaniem do życiowego doświadczenia, potem podana jest krótko definicja omawianej prawdy wiary, następnie pozytywne wyjaśnienie i podsumowanie zaczynające się zawsze od słowa „zapamiętajmy”.

W czasach e-maili i SMS-ów takie przystępne i skondensowane podanie prawd wiary to pomysł bardzo trafiony. Badania socjologiczne wykazują, że poziom wiedzy religijnej Polaków nie jest zbyt wysoki. „Katechizm płocki” to oryginalna próba zaradzenia tej sytuacji i bezcenna pomoc dla duszpasterzy i katechetów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama