Nowy numer 17/2024 Archiwum

Między skałą i lilią

Szukają podpowiedzi u św. Józefa, jak być wierzącym mężczyzną w XXI wieku. – Koledzy chodzą na fitness, uprawiają sport, a ja ćwiczę się w życiu duchowym podczas spotkań Mężczyzn św. Józefa – mówi Edward Błaszkiewicz.

Siedzimy w sali klasztoru franciszkanów w Wilnie – Czesław Naniewicz, Ernest Ginc, Edward Błaszkiewicz, Sławomir Bojarowicz, Aleksander Wołujewicz, o. Sławomir Skwarczek – patrząc na stojącą przed nami na stole figurkę świętego Józefa z Dzieciątkiem. – Z jednej strony nasz patron jest niczym skała, trzyma mocno Pana Jezusa, tak że mały chłopiec może czuć się bezpieczny – opisuje go Ernest Ginc. – Z drugiej, tak delikatnie obejmuje małego Boga, że przywodzi na myśl będącą jego atrybutem lilię i staje się dla nas niedościgłym symbolem męskiej łagodności.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych