Nowy numer 13/2024 Archiwum

Radość grania

Pierwsze skojarzenie: połączenie tradycyjnej, wpadającej w ucho skocznej muzyki klezmerskiej i pastelowych utworów teatralnych, skomponowanych przez Marka Grechutę.

A wszystko doprawione jazzowymi akordami, a nawet współczesnymi, przestrzennymi ambientowymi smaczkami. „Refleksyjna” płyta Klezzmates zabiera nas w pełną melodii podróż po świecie Żydów mieszkających nad Wisłą. Na krążku nie usłyszymy jednak wiernych cytatów piosenek, ale autorskie wariacje i impresje oparte na klezmerskich motywach.

– Nie wyrośliśmy z tradycji żydowskiej i nie staramy się naśladować artystów tworzących w tym nurcie. Próbujemy znaleźć własną klezmerską drogę – opowiadają muzycy.

Kapela powstała w styczniu 2005 r. Tworzą ją klasycznie wykształceni muzycy zafascynowani światem żydowskiej muzyki Europy Wschodniej. Na koncertach wykonują również pełne ognia utwory z Bałkanów. Podwójne „z” w nazwie kapeli przypomina, że muzyka klezmerska ma w sobie sporo z jazzu.

Już po niespełna 4 miesiącach grania działalność grupy została doceniona przez jury Festiwalu Nowa Tradycja, organizowanego przez II Program Polskiego Radia. Odtąd Klezzmates można śmiało wymieniać obok Bester Quartet (znanego wcześniej jako The Cracow Klezmer Band) i Kroke.

Kupisz na: www.ruah.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza