Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Krótki film o Waglewskim

Trzypłytowa kompilacja z muzyką filmową Wojtka Waglewskiego to nie lada gratka dla fanów VOO VOO. Dwie płyty znane są już od lat; to „Muzyka od środka”, czyli nuty do „Kronik domowych” w reż. Leszka Wosiewicza oraz „Zaćmienie piątego słońca” – muzyka do dokumentu Krzysztofa Bukowskiego.

MUZYKA OD ŚRODKA to druga solowa płyta Waglewskiego, gra na niej jednak całe Voo Voo plus goście: trębacz Antoni „Ziut” Gralak i góral z krwi i kości Sebastian Karpiel-Bułecka. Album jest ukłonem w stronę ludowej muzyki znad Wisły. Znajdziemy też dwie wersje utworu „I cóż, że żal” – piosenki która mogłaby z powodzeniem stać się dancingowym szlagierem.

ZAĆMIENIE PIĄTEGO SŁOŃCA to muzyczna ilustracja dokumentu o jednym dniu współczesnego Meksyku. Muzyka jest wyciszona, nostalgiczna, tajemnicza, osadzona w klimatach latynoskich. Znów gra całe Voo Voo, jeszcze z Jankiem Pospieszalskim na basie. Ten stonowany instrumentalny album kończy prawdziwy muzyczny gejzer: okrzyk zaczerpnięty z wiersza Stachury „Obym nigdy nie zmarł!”.

Nowością kompilacji jest album ZLEPKA. Zawiera nuty do filmów: „Strefa ciszy” w reż. Krzysztofa Langa oraz do spektaklu teatralnego „Kubuś P.” opartego na książce Alana Alexandra Milne’a. To na deskach warszawskiego Teatru Studio Waglewski spotkał Marię Peszek, grającą wówczas tytułowego Kubusia, z którą później nagrał m.in. świetny album „Muzyka ze słowami’. Na krążku znajdziemy też muzykę do porażającego paradokumentu „Człowiek wózków” w reż. Mariusza Malca. Znakomita oprawa graficzna płyt to dzieło syna Wojciecha Waglewskiego – Fisza.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza