Wojna o duszę

To jedna z tych książek, które pochłania się w jeden dzień. Napisany wartkim językiem doświadczonego reportażysty, publicysty i redaktora „Frondy” zbiór esejów Demon Południa wprowadza czytelnika w zagadnienia, wydawałoby się, raz na zawsze porzucone.

Kto dzisiaj – oprócz duchownych – ma odwagę pisać poważnie o demonach, szatanie, aniołach, złu, piekle i śmierci, nie narażając się na drwiny, a przynajmniej na pełne obojętności wzruszenie ramion? Były redaktor naczelny „Frondy” podchodzi do tych spraw z należytą powagą. Ukazuje miałkość toczącego współczesność bałwochwalstwa i przypomina o starych, sprawdzonych przez wieki, prawdach chrześcijaństwa.

Tytułowy „Demon Południa” to według Ojców Pustyni stan acedii, czyli uczucie melancholii i depresji, które nieukształtowanego i pozbawionego wrażliwości duchowej człowieka prowadzi do nieludzkich zachowań. Zdaje się – mówi autor – że współczesny człowiek, znudzony bombardowaniem masą migawkowych informacji, nie jest w stanie oprzeć się temu demonowi. Gnuśność i nuda to gleba dla nowych kultów, w których nie ma już miejsca dla osobowego Boga chrześcijan. A kiedy umiera Bóg, śmierć człowieka jest tylko kwestią czasu.

Górny swoją książką chce udowodnić, że na naszych oczach toczy się „wojna o duszę świata i człowieka”. Tylko nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. „To na skutek tej walki z filozofii wyparowało pojęcie prawdy, z polityki rozumienie dobra, a z kulturoznawstwa kategoria piękna. Z antropologii znikło natomiast pojęcie duszy. Jeżeli zaś stawką jest ludzka dusza, to znaczy, że problemy, o których piszę w niniejszej książce, to nie są kwestie błahe i drugorzędne – to w gruncie rzeczy sprawy życia i śmierci” – pisze Grzegorz Górny.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ksiązka - poleca Artur Bazak