Nowy numer 17/2024 Archiwum

Historia w kablówkach

Telewizja Polska udzieliła operatorom sieci kablowych, zrzeszonym w Polskiej Izbie Komunikacji Elektronicznej, zgody na bezpłatne rozprowadzanie swoich kanałów tematycznych.

Jak na razie umowa obowiązuje do końca stycznia 2008 r. Zgoda dotyczy kanałów TVP Kultura, TVP Sport i nowego – TVP Historia – który wystartował na początku maja. Decyzja ta spowoduje, że kanały zyskają o wiele więcej widzów niż obecnie. TVP zmuszona jest renegocjować umowy z operatorami kablowymi m.in. z powodu nieprecyzyjnego prawa telekomunikacyjnego z lipca 2004.

Kanał Historia rozpoczął działalność debatą na temat Konstytucji 3 maja. – Naszym przesłaniem jest „odkryć i zrozumieć”. Chcemy bowiem odkrywać fakty mało znane, wypełniać białe plamy, docierać tak blisko, jak to tylko możliwe do historycznej prawdy. Ważką rolę będzie w tym miał do spełnienia ciekawy, fachowy i wielostronny komentarz najwybitniejszych ekspertów” – mówi Artur Dmochowski, szef TVP Historia.
Programy nowego kanału będą podzielone na kilka cykli. Wśród nich znajdzie się m.in. pasmo „Zakręty dziejów”, przedstawiające przełomowe wydarzenia, które zmieniły bieg historii.

Widzowie zainteresowani historią najnowszą znajdą w ofercie cykl „Kulisy III RP” prowadzony przez znanego historyka Antoniego Dudka, który opowie o ludziach i wydarzeniach z tego okresu. Ojciec Maciej Zięba poprowadzi magazyn „U źródeł cywilizacji”, poświęcony historii chrześcijaństwa, a cykl „Kontrowersje” – Rafał Ziemkiewicz. Planowana jest emisja dwóch seriali historycznych: „Królowa Bona” i „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” .

Przy realizacji różnego rodzaju programów, a także w debatach na temat historii kanał ma aktywnie współpracować z ośrodkami akademickimi, IPN, PAN, Muzeum Historii Polski i wydawnictwami.
TVP Historia będzie wciągać odbiorców do interaktywnego dialogu (SMS-y, Internet), przedstawiając do oceny różne historyczne zagadnienia, argumenty stron i odmienne interpretacje, np. zwolenników powstań i ich adwersarzy, oceny zamachu majowego czy powstania warszawskiego.

Sygnał TVP Historia nie jest kodowany, obecnie jest dostępny bezpłatnie dla ponad miliona rodzin odbierających programy z satelity ASTRA. Od 15 maja ma działać specjalna infolinia (0 801-811-700), informująca o możliwości odbioru TVP Historia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza