Nowy numer 5/2023 Archiwum

Przywracanie pamięci

Po raz pierwszy w swojej historii Instytut Pamięci Narodowej, który do tej pory realizował filmy edukacyjne i dokumentalne, podjął się produkcji filmu fabularnego. Z doskonałym efektem.

W ubiegłym roku minęła 120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. Z tej okazji Sejm ogłosił rok 2022 Rokiem Mackiewicza. IPN uczcił ten jubileusz w sposób niekonwencjonalny, realizując o tej postaci nie dokument, ale film fabularny. W internecie znajdziemy sporo programów dokumentalnych poświęconych pisarzowi, ale z pewnością fabuła ma większą szansę trafić do szerszej widowni niż dokument. To ważne, bo Mackiewicz znajduje uznanie krytyków i badaczy literatury, natomiast z różnych powodów nie zajmuje należnego mu miejsca wśród pisarzy cieszących się sympatią czytelników. Warto też przypomnieć, że w maju 1943 roku na zaproszenie niemieckie i za zgodą polskich władz podziemnych udał się on do Katynia jako świadek ekshumacji polskich oficerów. Miejmy nadzieję, że znakomicie wyreżyserowany i zagrany, dostępny na razie w internecie IPN-owski film w przyszłości wyemituje telewizja.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 3/2023 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się