Nowy numer 17/2024 Archiwum

Święty z Wilna

O wileńskich czasach św. Rafała Kalinowskiego i jego udziale w powstaniu styczniowym oraz o teatrze „Wędrówka” opowiada Bożena Bieleninik.

Barbara Gruszka-Zych: Święty Rafał Kalinowski to dotąd jedyny kanonizowany święty, który przyszedł na świat w Wilnie. 

Bożena Bieleninik:
Wilno słynie z tego, że żyło tu wielu wyniesionych na ołtarze. Już za czasów księcia Olgierda w tym grodzie pojawili się święci męczennicy prawosławni, których relikwie przechowywane są w cerkwi Świętego Ducha, ale też straceni za wiarę katoliccy franciszkanie, upamiętnieni trzema białymi krzyżami na jednym z najwyższych wileńskich wzgórz znanym jako Trzykrzyskie. Miejsce ostatniego spoczynku znalazł tu święty królewicz Kazimierz, patron stolicy, ponad 20 lat spędził tu św. Andrzej Bobola. Posługiwali w nim też inni święci – s. Faustyna Kowalska, której tu Pan Jezus podyktował Koronkę do Bożego Miłosierdzia, i jej spowiednik bł. ks. Michał Sopoćko. Ale tylko ten jeden święty urodził się w mieście nad Wilią.

Patronem gimnazjum w Niemieżu, w którym pracujesz, jest właśnie on. Dzięki Tobie uczniowie odkryli w nim człowieka z krwi i kości.

Na wiszącym przez długie lata w naszej szkole portrecie z czasów, kiedy był w Czernej lub Wadowicach, przypominał dziadka, postać z odległej epoki, i wcale tym wizerunkiem nie przyciągał młodzieży. Nawet nam, nauczycielom, kojarzył się ze starym karmelitą, bo tak go przedstawiano na większości obrazów w kościołach Wilna i Niemieża. Pomyślałam wtedy, żeby przybliżyć go uczniom, pokazując jako dziecko i młodzieńca – przez 15 pierwszych lat życia mieszkającego na wileńskiej Starówce, uczącego się w tutejszym Instytucie Szlacheckim przy ul. Dominikańskiej, spędzającego tu wakacje, kiedy studiował w Petersburgu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych