Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

CNN: Biały Dom podał obszerne, ale wciąż niekompletne wyjaśnienia w sprawie tajnych dokumentów u Joe Bidena

Biały Dom przedstawił najbardziej obszerne - chociaż nadal ograniczone - wyjaśnienia, dlaczego wielokrotnie ujawniał tylko niekompletne informacje o tajnych dokumentach znalezionych w prywatnym biurze i domu prezydenta Joe Bidena. Krytykowali to nawet Demokraci - poinformowała we wtorek telewizja CNN.

Biały Dom argumentował, że ze względu na wciąż trwające dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) niektóre szczegóły nie mogą być obecnie publicznie ujawnione.

"Istnieje sprzeczność między ochroną i zabezpieczeniem integralności trwającego śledztwa, a publicznym udostępnianiem informacji z tym związanych" - przekonywał cytowany we wtorek przez CNN Ian Sams, rzecznik biura doradcy Białego Domu.

Zapowiadał, że w miarę jak DOJ, a teraz też specjalny prokurator, rozszerzą śledztwo w tej sprawie, niektóre informacje będą mogły być ujawniane.

Przeczytaj:  CNN: Niejawne dokumenty znalezione w biurze Bidena dotyczyły m.in. Ukrainy, Iranu i W. Brytanii

"W każdym śledztwie, w miarę jak trwa dochodzenie, zwłaszcza takie, w którym ludzie są chętni do współpracy i pracują ręka w rękę z Departamentem, informacji będzie coraz więcej. To naturalna część każdego dochodzenia" - zapewniał Sams.

Według powołującego się na swoje źródła CNN, DOJ nie rekomendował Białemu Domowi, aby ograniczył zakres informacji, które mogą być publicznie ujawniane.

Przeczytaj:  Biały Dom potwierdził, że znaleziono niejawne dokumenty w garażu domu prezydenta Bidena

"Biały Dom spotkał się z krytyką, nawet ze strony niektórych Demokratów. Dotyczy ona tego co i kiedy ujawnił. Gdy początkowo dokumenty zostały znalezione w biurze Bidena, nie powiadomił, że w jego domu natrafiono na dodatkowe" - informuje CNN.

"Biały Dom czekał również ponad 24 godziny, aby ujawnić, że w zeszłym tygodniu kolejne pięć stron oznaczonych jako tajne zostało znalezionych w domu Bidena w Delaware " - podkreśliła CNN.

Jak przypomniała CNN tempo ujawniania materiałów wywołało pytania o strategię Białego Domu i doprowadziło do oskarżeń ze strony Republikanów, że administracja Bidena nie jest szczera. Republikanie zapowiedzieli zatem, że sami przeprowadzą śledztwo w tej sprawie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze