Nowy numer 25/2018 Archiwum

Powiedzieli o filmie 'Wielka cisza'

– Spośród zakonów, w których obowiązuje reguła milczenia, kartuzi wydali mi się najbardziej interesujący, ponieważ każdy z nich sam dba o siebie.

Żyją w małych celach z siennikami na łóżkach, jako piecyk służy im mała blaszana skrzynka. Jeśli pozwolisz ogniowi zgasnąć, marzniesz natychmiast. Z drugiej strony jest tu niezwykle intensywne życie we wspólnocie. Nie tylko upływ czasu, ale również wartość pracy i rzeczy wydaje się być dla kartuzów odmienna.

Kartuzi żyją w wielkim ubóstwie, ale jest to ubóstwo świadome. Na przykład klasztorny krawiec zachowuje każdy guzik i każdy skrawek materiału. Kiedy mnisi umierają, ich guziki są używane ponownie.

Mnisi zrezygnowali z kontroli nad swoim życiem, ale posiadają pewien rodzaj wolności wyznaczanej ścisłymi zasadami. Wydaje nam się, że umiemy sami kształtować nasze życie, a nawet powinniśmy je sami kształtować, aby osiągnąć szczęście. Ale to dlatego tak wielu ludzi boi się dziś życia. Klasztor to miejsce wolne od strachu. Tu trzeba uwierzyć, że Bóg czuwa.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji