Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Teologia jak muszelka

Powstaje pierwszy po wielu latach polski podręcznik dogmatyki. Dwa kolejne tomy trafiły właśnie na rynek.

Pierwszy tom „Dogmatyki” z muszelką ukazał się w 2005 roku. To było wielkie wydarzenie w polskim świecie teologicznym. – Powstaje pierwszy po prawie 50 latach polski podręcznik dogmatyki – cieszyli się teologowie, zwłaszcza wykładający dogmatykę. I z ogromnym uznaniem mówili o odważnym przedsięwzięciu grupy polskich teologów młodego i średniego pokolenia.

Kilka tygodni temu na rynek trafiły dwa kolejne tomy. Tom drugi zawiera „Traktat o Maryi” autorstwa dr Elżbiety Adamiak i „Traktat o Kościele”, opracowany przez ks. dr. hab. Andrzeja Czaję. W trzeciej części ks. Jerzy Szymik omawia „Traktat o Bogu jedynym”, a Michał Paluch OP – „Traktat o zbawieniu”. Wydawca „Dogmatyki” z muszelką – Wydawnictwo „Więź” – obiecuje, że trzy kolejne tomy ukażą się jeszcze w tym roku.

Kluczem jest muszla
Znany jest sen św. Augustyna, w którym zobaczył dziecko siedzące na brzegu morza. Za pomocą muszelki starało się przelać wodę z morza do wykopanego w piasku dołka. Morzem jest niezgłębione misterium Boga, muszelką teologia. Takie motto widnieje na okładce każdego z tomów „Dogmatyki”. Autorzy starają się, na ile to możliwe i na ile potrafią, pomóc czytelnikom zrozumieć tajemnicę Boga. Ale wcale się nie łudzą, że ją do końca zgłębią i opiszą. I nie próbują tego wmawiać odbiorcom – w założeniu głównie studentom teologii.

Dr Elżbieta Adamiak, ks. dr hab. Andrzej Czaja i dr hab. Józef Majewski – redaktorzy nowej polskiej „Dogmatyki” – podjęli się więc niełatwego zadania. Wszyscy są absolwentami KUL. Do współpracy zaprosili kilku innych duchownych i świeckich teologów, którzy wychowali się i wykształcili na teologii odnowionej przez Sobór Watykański II. Większość z nich ma bogate doświadczenie pracy ze studentami na różnych polskich uczelniach. Zakochani w teologii pracują pod auspicjami starych mistrzów, takich jak o. prof. Celestyn Napiórkowski, arcybiskupi Alfons Nossol i Henryk Muszyński czy bp Jacek Jezierski.

Żeby student zrozumiał
„Dogmatyka” z muszelką to zasadniczo podręcznik akademicki, czyli przeznaczony dla studentów teologii. Autorzy wyszli z założenia, że podręczniki akademickie rządzą się swoimi specyficznymi prawami i powinny być przydatne przede wszystkim dla studentów. – Podręcznik powinien ułatwiać studentom lekturę i uczenie się – uważają redaktorzy całej serii, Elżbieta Adamiak, Józef Majewski i ks. Andrzej Czaja. – Dlatego „Dogmatyka” ma przejrzystą strukturę i posługuje się prostym, zrozumiałym językiem, a treści najistotniejsze zostały wyodrębnione graficznie – podkreślają zalety tego sześciotomowego w założeniu dzieła.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy