Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dźwięki dla Marii Magdaleny

Ciekawa płyta, przeniknięta duchem miejsca, w którym powstawała. „Maria z Magdali” Józefa Skrzeka to owoc częstych pobytów artysty w Pszczewie, niewielkiej miejscowości w województwie lubuskim, malowniczo położonej nad jeziorami.

To także – jak wyznaje muzyk – efekt fascynacji postacią Marii Magdaleny. Skrzek akcentuje na swej płycie zwłaszcza to, że święta była pierwszym świadkiem Zmartwychwstania. Kompozytor przywołuje też innego wielkiego świadka – Jana Pawła II, którego fragmenty homilii wplecione zostały pomiędzy utwory muzyczne.
Maria z Magdali jest płytą nastrojową, poetycką.

Szczególnie pięknie zabrzmiały na niej wiersze XX-wiecznych poetów religijnych: Romana Brandstaettera i Wojciecha Bąka. Budowaniu nastroju służy dość niezwykłe połączenie instrumentów: XIX-wiecznych organów piszczałkowych i współczesnych brzmień syntezatorowych. Pojawia się nawet harmonijka ustna i – o dziwo! – doskonale współgra z dostojnym, organowym tłem.

Album został nagrany na żywo podczas nocnych sesji w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Pszczewie i jest cegiełką wspierającą remont organów i świątyni. Informacje o tym, jak zamówić płytę, można znaleźć na stronie: www.parafia.pszczew.com.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego