GN 43/2020 Archiwum

Apaszka szamotana wiatrem

– Na każdej wyprawie jest piosenka, która staje się przebojem. Ja lubię słuchać wysoko w górach zespołu Stare Dobre Małżeństwo – opowiadał kilkanaście lat temu himalaista Jerzy Kukuczka.

Już wówczas zespół był szalenie popularny. I tak jest do dziś. To fenomen na polskiej scenie muzycznej: bez reklam, kosztownych zabiegów marketingowych i wielkich telewizyjnych koncertów grupa ściąga na swe występy tłumy ludzi. Wypłynęli dzięki interpretacji piosenek Edwarda Stachury.

I choć wielu zarzuca im, że z tych wierszy „na śmierć i życie” zrobili łzawe, cukierkowate piosenki, jedno nie ulega wątpliwości: są wyjątkową i niepowtarzalną grupą, której utwory słychać i w salach koncertowych, i przy ogniskach.

– Missa Pagana Ed- warda Stachury dała początek wszystkiemu. Skrzętnie ukryta w tomie „Dużo ognia”, otworzyła mi oczy na wiele spraw – opowiada dziś Krzysztof Myszkowski, lider grupy, autor muzyki do wszystkich piosenek na płycie. To druga całościowa interpretacja tej poezji. Pierwszą nagrała przed laty aktorka Anna Chodakowska.

Piosenki Starego Dobrego, choć nagrane zaledwie przed kilkoma miesiącami, znane są już od lat. Zespół zmienił nieco aranżacje, dodał muzyczne smaczki. Ale rdzeń piosenek pozostał. Refren „Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba” robi takie samo wrażenie jak przed laty.

Płytę znajdziesz na stronie: www.paganini.com.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także