GN 43/2020 Archiwum

Dekalog na wietrze

"Dekalog – Jan Paweł II", przygotowanie: Sekcja Polska Radia Watykańskiego, wybór i montaż: Beata Zajączkowska, wydawnictwo: WAM. W opakowaniu: 3 płyty CD w jednym etui.

Kiedy w 1991 r. Jan Paweł II miał przyjechać do Polski, wskazywano mu różne problemy, o których powinien mówić. Papież miał wtedy powiedzieć: trzeba wrócić do fundamentu. Tak narodził się cykl rozważań o Dekalogu. Symbolicznym tłem głoszonego Słowa były, słyszalne w nagraniach, kaprysy pogody: deszcze, burze, porywisty wiatr. Papież żartował, że „rzuca słowa na wiatr”. Tych „dziesięć prostych słów, od których zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, przyszłość narodu, Europy, świata” przypomina 3-płytowy album „Dekalog – Jan Paweł II”.Z okazji 75-lecia Radia Watykańskiego przygotowała go sekcja polska papieskiej rozgłośni, a wydało krakowskie WAM.

Od chwili wypowiedzenia tych słów Polska znacznie się zmieniła. Nie zmieniło się tylko to, że także dziś potrzebujemy chrześcijańskiego fundamentu. Papieskie słowa sprzed lat, mimo odmiennego kontekstu, nic nie straciły na aktualności. Tego typu publikacja wydaje się pomocna, np. w pogłębionej formie katechezy, zwłaszcza dla starszej młodzieży i osób dorosłych. W czasach erozji zasad, rozmywania się wartości i kwestionowania rzeczy świętych, warto posłuchać dramatycznego wołania Jana Pawła II, proroka posłanego do własnej Ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama