Nowy numer 13/2024 Archiwum

Papieża poezja śpiewana

Rocznicę śmierci Jana Pawła II wielu artystów postanowiło uczcić wydaniem płyty z wierszami Ojca Świętego w wersji śpiewanej. W tym zalewie propozycji znajdują się, jak można było oczekiwać, rzeczy mniej i bardziej udane.

Do tych bardziej udanych należy niewątpliwie płyta Marcina Stycznia „Miłość mi wszystko wyjaśniła” – wokalisty, kompozytora, poety, na co dzień zaś dziennikarza i konferansjera w warszawskim klubie „Hybrydy” (zainteresowanych odsyłam na stronę www.marcinstyczen.art.pl).

Teksty poetyckie Karola Wojtyły nie należą do najłatwiejszych do zaśpiewania. Ich nieregularna budowa wydaje się wręcz wymuszać „połamany” rytm kompozycji. Tymczasem Styczniowi udaje się tak dobierać wartości rytmiczne, by utrzymać zamierzoną prostotę formy. Szczególnie dobrze wypadły utwory o charakterze balladowym („Co to znaczy, że tyle dostrzegam…”, „Z wolna słowom odbieram blask...”), taka muzyka najlepiej bowiem współgra z refleksyjnym charakterem poezji Wojtyły. Jedyny zgrzyt stanowi wycieczka w stronę country w piosence „To przyjaciel …”.

Przejrzyste, w dużej mierze akustyczne, brzmienie tej płyty kojarzy się trochę z nagraniami zespołu Raz, Dwa, Trzy. Sporo jest smaczków, które odkrywa się przy kolejnych przesłuchaniach. Okazuje się, że wiersze Papieża mogą świetnie funkcjonować jako piosenki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego