Nowy numer 08/2024 Archiwum

Niezwykły hołd

Zaledwie miesiąc temu pisaliśmy o znakomitej płycie „Jednym głosem”, na której swe religijne hymny śpiewały chóry chrześcijan, żydów i muzułmanów, a już na sklepowe półki trafił drugi niezwykły krążek „NIE LĘKAJCIE SIĘ! W hołdzie człowiekowi pokoju”.

W hołdzie człowiekowi pokoju”. To album, na którym hołd polskiemu Papieżowi oddają chóry i wykonawcy Wschodu i Zachodu. Artyści występujący na tej płycie są zwiastunami pokoju.

Część z nich: chór kameralny Jeruzalem Oratorio, chór dziecięcy z Taybeh koło Ramallah, mnisi z opactwa Abu Gosh czy siostra Rabia Motran z Libii – ma nieustannie do czynienia z dramatycznymi sytuacjami zbrojnego konfliktu. Pieśni wyśpiewane z pasją przez Chór Trebevic zostały nagrane w marcu 1994 roku, w katedrze w Sarajewie, podczas oblężenia bośniackiej stolicy. Chór składający się z Chorwatów, Serbów i Bośniaków – chrześcijan rzymskokatolickich, prawosławnych i muzułmanów odważył się zjednoczyć pewnego zimowego dnia w katedrze pomimo bombardowań, pomimo zimna, wbrew wszystkiemu…

Album jest znakomitym, konkretnym owocem orędownictwa pokoju Jana Pawła II. To wspólne dzieło wyznawców wielu religii. Chóry bizantyjskie z Grecji występują obok chóru polskich górników z Douai („Z tej biednej ziemi” i „Gaude Mater Polonia”) czy korsykańskiego zespołu „Tavagna”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza