Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie tylko Stachura

Pamiętam, gdy po raz pierwszy usłyszałem piosenki MARKA GAŁĄZKI, zachwyciłem się. Śpiewał Stachurę.

Jego oszczędne, surowe, zachrypnięte, a nawet drapieżne utwory bardzo różniły się od sielankowych, momentalnie wpadających w ucho, cukierkowych piosenek Starego Dobrego Małżeństwa. O wiele trafniej ukazywały walkę, jaką toczył w swej poezji Sted. Gałązka rozpoczął działalność już w 1980 roku. Z grupą balladową „Po drodze” zdobywał nagrodę za nagrodą na różnych festiwalach, przygotował kilka programów telewizyjnych i recitali, a później przez kilka lat był organizatorem popularnego festiwalu „Przystanek Olecko”.

Na półki sklepowe trafiła płyta „PO DRODZE. PRZYSTANEK OLECKO”. To jedyny na rynku krążek dokumentujący dokonania artysty. Wszystkie pozostałe programy ukazywały się jedynie na kasetach.
Marek Gałązka, mieszkający na co dzień w Olecku, na płycie wydanej przez łódzki Dalmafon śpiewa znów przede wszystkim Stachurę. Usłyszymy znane od lat „Gałązkowe” wersje jego wierszy (m.in. Tobie albo zawieja w Michigan, Życie to nie teatr, Wypłakałem za tobą oczy niebieskie, Zobaczysz, Białą lokomotywę czy znakomicie aktorsko wykonane „Dwadzieścia lat później”) i wiele autorskich piosenek artysty.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza