Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tęsknota Łemków

– Urodziłam się, gdy śnieg leżał jeszcze na stokach, lecz pączki miały rozwinąć się lada dzień. Mowa, którą w sobie noszę jest mową mojej ziemi, jej wiary, tęsknoty, radości – opowiada JULIA DOSZNA.

Pochodzi z malowniczej wsi Bielanka, położonej w samym sercu Beskidu Niskiego. Wychowywała się w rodzinie łemkowskiej: w poczuciu własnej tożsamości narodowej i religijnej. Dziś mieszka i pracuje w Łosiu niedaleko Gorlic. Na scenie czuje się jak ryba w wodzie, bo przez lata śpiewała z ludowym zespołem „Łemkowyna”. Ostatnio występuje z własnymi projektami. Ostatnim z nich jest znakomity album IMIGRANT/EMIGRANT.

Obdarzona ciepłym, przejmującym, źródlanym głosem Doszna wykonuje na nim pieśni śpiewane sto lat temu (przed I wojną światową) w czasie wielkiej emigracji z Łemkowyny za ocean. Śpiewa po łemkowsku i ukraińsku. Nie usłyszymy tu pełnych ognia czardaszy, ale śliczne, smutne, pełne melancholii ballady o rozłące pierwszych emigrantów słowiańskich Ameryki i tych, którzy pozostali w zatopionych w lasach drewnianych wioskach Łemkowszczyzny.

Co ciekawe, płyta została nagrana właśnie w środkowej Pensylwanii. Delikatnemu, pełnemu emocji głosowi wokalistki towarzyszy akompaniament pianina, skrzypiec, kontrabasu i orkiestry smyczkowej aranżowanej przez kompozytora Davida Libby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także