Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jednym głosem

Są Żydami, palestyńskimi muzułmanami oraz ormiańskimi, greckimi, prawosławnymi i katolickimi chrześcijanami. Łączy ich jedno: wszyscy mieszkają w Ziemi Świętej. Jako soliści i chóry od wielu lat śpiewają o tej samej ziemi i o ukochanym mieście: Jerozolimie.

Innymi językami wołają z ogromną tęsknotą o pokój. Teraz czynią to na jednej płycie. Jej tytuł mówi właściwie wszystko: D’une seule voix. Czyli „jednym głosem”.

To znakomity krążek. Dawno nie słyszałem tak ciekawej, porywającej płyty. Zachwycił mnie od razu orientalnymi melodiami psalmów i ogromną stylistyczną różnorodnością podejścia do świętych tekstów. To muzyka pogranicza kultur, ogromny tygiel języków, melodii i tradycji. Zgromadzenie na jednym krążku dwudziestu pieśni, w których przeplatają się języki, było znakomitym pomysłem. Na płycie usłyszymy dostojne sakralne hymny śpiewane po grecku, arabsku, ormiańsku, hebrajsku i po łacinie. Wszystkie stanowią jedną, wspólną muzyczną opowieść o Ziemi Świętej.

Świat ma okazję usłyszeć wreszcie tych, których nie ujrzymy na co dzień na ekranach telewizorów. One jak zwykle pokażą krew, bomby i zaciśnięte w pięść dłonie. Płyta jest piękną opowieścią o upragnionym pokoju.

Krążek znajdziesz w sklepie internetowym: www.paganini.com.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także