Nowy numer 48/2020 Archiwum

Co wyrośnie z tego chłopca?

„Co wyrośnie z tego chłopca?” – zastanawiała się Halina Szczepańska, sąsiadka Wojtyłów, widząc z okna małego Karola biegającego z kolegami po podwórku. Dziś już znamy odpowiedź.

Dwuczęściowy dokument „Jan Paweł Wielki”, przedstawiający życie Jana Pawła II, ogląda się jednym tchem ze względu na niesłychanie ciekawe i często mało znane relacje tych, którzy znali Wojtyłę osobiście od dzieciństwa, w czasach młodości czy jego pontyfikatu. To najobszerniejsza filmowa biografia Papieża wydana w Polsce. Karola Wojtyłę poznajemy przez osobiste wypowiedzi jego przyjaciół, współpracowników i wpływowych polityków współczesnego świata. I tak minister sprawiedliwości Wenezueli wspomina, że kiedy w czasie pewnej konferencji w Ameryce Płd. jeden z księży zaczął bronić pewnych pozytywnych, jego zdaniem, aspektów systemu komunistycznego, Papież zgasił go jednym zdaniem, mówiąc: „Synu, ty mi chcesz mówić o komunizmie?”. Pier-wsza część filmu, w którym wykorzystano najciekawsze materiały filmowe z wcześniej nakręconych dokumentów o Papieżu, przedstawia jego życie do zamachu na Placu św. Piotra, a druga od zamachu do śmierci i pogrzebu. Film zrealizowany przez Telewizję Polską i dystrybuowany przez Hagi Film i Video został wydany na kasetach wideo i płytach DVD, z tym, że do wydania płytowego została dołączona drukowana, pełna wersja testamentu Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także