Nowy numer 48/2020 Archiwum

Święto muzyki

Płytę DVD znajdziesz na stronie: www.paganini.com.pl

W letnią lipcową noc 2002 roku sędziwy lipski Marker Square szczelnie zapełnił się ludźmi. Przyszło ich aż 20 tysięcy. Co ich przyciągnęło? Wirtuozerska gra ponad 150 muzyków z całego świata. Płyta „Spirits of Music” jest cyfrowym zapisem tego porywającego koncertu.

Na scenie pojawia się uśmiechnięty Nigel Kennedy. Mieszkający od kilku lat w Krakowie i paradujący czasami w koszulce Cracovii, skrzypek gra z polską klezmerską grupą Kroke. Nostalgiczne, pełne zmian na-strojów „In the garden of Eden” i ognisty „Czardasz” wprawiają tłum w ekstazę. Najwyższy kunszt i szalona gra piątki muzyków nagrodzona jest długą owacją tysięcy. Podobnie jak żywiołowy śpiew bułgarskiego żeńskiego chóru Angelite czy wyśpiewana przez Sybillę Rubens „Alleluja” Mozarta.

Muzyka nie zna barier i granic. Klasyczne arie Bacha czy dostojna kompozycja Ravela rozbrzmiewają obok ludowych pieśni Bułgarii i małych, żydowskich miasteczek. A nad wszystkim czuwa Bobby McFerrin, tym razem występujący nie jako śpiewak, ale... dyrygent. Czasem tylko zawadiacko wkłada sobie w długie dredy dyrygencką pałeczkę i zaczyna śpiewać. „Muzyka to dar od Boga, nie mam wątpliwości” – przekonuje, komentując występ Kuumba Singers. Ma rację. Wsadź płytę do odtwarzacza DVD. Masz ponad godzinę z głowy. Zapomnisz o całym świecie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także