Nowy numer 48/2020 Archiwum

Biber mistyczny

Przez jakiś czas co chwilkę spotykałem ludzi, którzy z błyskiem w oku pytali: A słyszałeś już sonaty różańcowe Heinricha Ignaza Franza Bibera? Hm.

Zjawisko niepokojące i na sporą skalę. Co ich tak nagle wzięło? – zastanawiałem się i rozpocząłem poszukiwania. Ze zdziwieniem odkryłem, że kompozycje tego siedemnastowiecznego austriackiego skrzypka i kompozytora pochodzenia czeskiego szybko znikają ze sklepowych półek. Jego twórczość przeżywa dziś prawdziwy renesans.

Na nowo odkrywa się ogromną wirtuozerię i niebywałe piękno kompozycji barokowego artysty. Niektórzy skupiają się na technice, sprawności technicznej i brzmieniu, inni docierają głębiej i podkreślają niezwykłą „misteryjność”: delikatność, żarliwość i otwarcie na prowadzenie Ducha. To słychać. W muzyce wyraźnie wyczuwa się dramat ukrzyżowania, radość Bożego Narodzenia czy żar spadających z nieba języków ognia. „Sonaty różańcowe” (często występujące również pod nazwą: misteryjne) to odkryta dopiero na początku XX wieku kompozycja na skrzypce i basso continuo ilustrująca piętnaście tajemnic Różańca.

Utwór napisany na zamówienie arcybiskupa Salzburga brawurowo nagrał Patrick Bismuth – znakomity skrzypek, profesor narodowego konserwatorium w Paryżu. Co robi dziś Biber? Z pewnością nie nudzi się. Od kilku lat ma nowe zlecenie: komponuje pięć nowych sonat ilustrujących tajemnice światła.
Marcin Jakimowicz

Płytę znajdziesz w internetowym sklepie: www.paganini.com.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także