Nowy numer 48/2020 Archiwum

Koncert Kryla

Nie miał zachrypniętego głosu Włodzimierza Wysockiego, nie śpiewał jak Kaczmarski pełnych ognia żywiołowych pieśni, a jednak jego niezwykle melodyjne, wyśpiewane cichutkim głosem ballady sprawiają, że po plecach przechodzą dreszcze. Rozbrzmiewały w całej Europie, były jak szczelina w berlińskim murze.

Płyta z archiwalnym nagraniem koncertu „Karel Kryl śpiewa we Wrocławiu na Przeglądzie Czechosłowackiej Kultury Niezależnej” trafiła właśnie na sklepowe półki. Znajdziemy na niej utwory, które artysta wykonał w 1989 r., kiedy to wystąpił przed zgromadzoną w Teatrze Polskim publicznością z Polski i Czechosłowacji. Festiwal nawiązywał do świeżych wydarzeń, gdy działacze demokratycznej opozycji i wielu niezrzeszonych sympatyków kultury czeskiej zorganizowali Przegląd Czechosłowackiej Kultury Niezależnej. Wtedy do stolicy Dolnego Śląska ściągnęło ponad 5 tys. Czechów i Słowaków, którzy docierali do Polski nawet przez „zieloną granicę”. Tu mogli bezpiecznie wysłuchać pieśni w swym języku, a na utwory Kryla reagowali bardzo żywiołowo. Płyta rejestruje 19 pieśni, a koncert zamyka przejmujący hymn „Bratiku, zavírej vratka”.

„Bard praskiej wiosny” zmarł 11 lat temu. W 1969 r. wyemigrował z Czechosłowacji do Niemiec i tam spędził niemal całe dorosłe życie. Współpracował z Radiem Wolna Europa.

Krążek znajdziesz w internetowym sklepie: www.paganini.com.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także