Nowy numer 3/2021 Archiwum

Oscar dla Polaka?

Za muzykę do „Marzyciela”z Kate Winslet (na górze) oskarowe szanse ma Jan A. Kaczmarek. „Dzieci z Leningradzkiego” (poniżej) są nominowane w kategorii dokumentu.

„Pasja” i dzieci
Druga polska szansa na Oscara, czyli „Dzieci z Leningradzkiego” Andrzeja Celińskiego i Hanny Polak, które zdobyły nominację w kategorii krótkiego filmu dokumentalnego, mają również mocnych rywali. Wśród nich głośną „Pasję siostry Rose”, film przedstawiający sylwetkę zakonnicy od lat walczącej z antysemityzmem, usiłującej zmienić sposób myślenia o Żydach jako odpowiedzialnych za śmierć Jezusa. Był to temat szczególnie na czasie w chwili premiery „Pasji” Mela Gibsona. Z tym filmem związany jest również polski akcent. Autorem zdjęć jest bowiem Sławomir Grunberg, Polak mieszkający w Stanach.

Tak się złożyło, że pozostałe filmy nominowane w kategorii krótkiego dokumentu również podejmują tematy związane z dziećmi. „Marsz dzieci” sięga roku 1963, kiedy tysiące dzieci i młodzieży wyszło na ulice Birmingham w Alabamie, w proteście przeciw segregacji rasowej. Z kolei „Autyzm jest jej światem” to próba podróży w głąb wewnętrznego świata, w jakim żyje Sue, dziewczynka chora na tę chorobę, próba dotarcia do tego, co czuje i jakie są jej relacje z innymi ludźmi. Natomiast „Hardwood” nakręcony został przez syna Mela Davisa, byłego gracza drużyny koszykarskiej Harlem Globtrotters. Dwaj synowie Davisa pochodzili z dwóch związków, z białą i czarną kobietą, a film przedstawia relacje ojca z synami, w czasach kiedy uprzedzenia rasowe były na porządku dziennym.

Nadzieje Polaków na Oscara są wielkie, podobnie jak wszystkich innych nominowanych. Na razie pewne jest tylko, że nagrodę za całokształt twórczości otrzyma wybitny reżyser Sidney Lumet.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także