Nowy numer 3/2021 Archiwum

Klejnot Wschodu

Kilkanaście lat temu okrzyknięto siostrę Marie Keyrouz. Wielką Damą śpiewu chrześcijańskiego i Złotym Głosem Wschodu. Uro-dzona w libańskim Deir-El-Ahmar, jest wierną blisko-wschodniegoKościoła maronickiego.

Na co dzień żyje wzakonnej wspólnocie sióstr bazylianek, zgromadzeniu trwającym w jedności ze Stolicą Apostolską, które strzeże niezwykle bogatej kultury muzycznej, zanurzonej w świecie arabskim. Właśnie ukazało się kolekcjonerskie dwupłytowe wydawnictwo zawierające albumy: „Pieśni bizantyjskie” i „Pieśni tradycyjne maronitów”.

Siostra Marie moduluje swój przejmujący głos na wschodnią nutę perfekcyjnie. Chorał w jej wykonaniu dla Europejczyka brzmieć może zaskakująco, niemal szorstko. To nie monotonny, harmonijny śpiew mnichów, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, ale świeży powiew Bliskiego Wschodu, gdzie przez wieki tradycja modlitwy psalmami była starannie pielęgnowana.

Zakonnica wiele czasu poświęciła studiom nad charakterem i teologiczną głębią tej muzyki. Kształciła się na wydziałach muzyki religijnej i antropologii m.in. na Sorbonie i w Bejrucie. Od lat popularyzuje także muzykę z terenów dawnej Antiochii, ojczyzny św. Piotra. Pieśni śpiewane przez nią są prawdziwym tyglem tradycyjnych tematów muzycznych Izraela, Syrii i Bizancjum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także