Nowy numer 47/2020 Archiwum

Szlak,z którego zrodziła się Europa

Od ponad tysiąca lat miliony osób z całej Europy pielgrzymują nieustannie do grobu św. Jakuba w hiszpańskim Santiagode Compostela.

Pielgrzymowanie do Com-posteli miało znaczenie nie tylko religijne. Przyczyniało się także do kulturalnego i ekonomicznego jednoczenia Europy. Próbą przedstawienia tego fenomenu jest wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym: „Szlaki, z których zrodziła się Europa. Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela i jego obraz w sztuce”.

Różnorodność kultu św. Jakuba w ciągu wieków pokazuje zgromadzonych na wystawie 100 eksponatów: obrazów, relikwiarzy, rzeźb, dokumentów, wreszcie pielgrzymich przedmiotów codziennego użytku. Organizatorzy ekspozycji wyszukiwali je w muzeach Hiszpanii, Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji i Włoch.
Bogdan Gancarz

Pielgrzymowaniedo św. Jakuba
Wystawę zorganizowaną przez Państwową Agencję Promocji Kultury Hiszpańskiej i Muzeum Narodowe w Krakowie można oglądać do 20 lutego w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich (Kraków, ul. Szczepańska 11). Godziny otwarcia ekspozycji: poniedziałek – nieczynne; wtorek, środa; czwartek 9.00–15.30; piątek 9.00–18.00; sobota, niedziela 10.00–15.30. Ceny biletów na wystawę: normalny – 7 zł, ulgowy – 5 zł.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama