Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kościół uniżony

Tu rozwijał się Kościół pierwszych wieków. Stąd pochodzą wielcy święci i Ojcowie Kościoła. Tu odbyło się 7 soborów ekumenicznych. Jak dziś żyją chrześcijanie w Turcji?

Sercem misterium chrześcijańskiego jest chwalebny krzyż. Jako chrześcijanie żyjący w Turcji dobrze to rozumiemy – mówi Louis Pelâtre, wikariusz apostolski Stambułu i Ankary. Siedzimy przy stoliku w jego skromnej, gustownie urządzonej siedzibie przy ulicy Papa Roncalli, czyli bł. Jana XXIII, który przez 9 lat był w Stambule delegatem apostolskim. Po drugiej stronie wąskiej uliczki stoi katolicka katedra Ducha Świętego, w której cztery lata temu modlił się Benedykt XVI. Pijemy herbatę i kawę podawaną przez Ormiankę. Jest, można by rzec, pięknie, estetycznie, orientalnie, tajemniczo. Biskup Pelâtre, żyjący w Turcji od 40 lat, cieszy się, że jest księdzem i biskupem właśnie tutaj. Mimo trudności i problemów z poszanowaniem podstawowych praw chrześcijan. Zza okien dobiega zaśpiew muezinów.

Anioł Kościoła w Anatolii przemówił
Kilka dni potem do słów bp. Pelâtre życie dopisuje okrutnie realistyczną puentę. W swoim domu w İskenderun od licznych ciosów noża ginie bp Luigi Padovese, kapucyn, przewodniczący Konferencji Biskupów Turcji. Gdy piszę ten tekst, narastają wątpliwości co do intencji, jakimi kierował się zabójca, muzułmański kierowca bp. Padovese. Czy był to tylko akt szaleńca cierpiącego na depresję, jak natychmiast obwieściła turecka policja i adwokat oskarżonego? Czy też jest to cios precyzyjnie wymierzony w głowę Kościoła katolickiego w Turcji? Biskup Padovese odważnie i publicznie domagał się uznania i poszanowania praw Kościoła. Tym narażał się środowiskom fundamentalistów islamskich i ul
tranacjonalistów. Jednak przede wszystkim był – jako znawca epoki Ojców Kościoła – wielkim miłośnikiem Turcji, jej historycznego dziedzictwa i ludzi tam żyjących, bardzo otwartym człowiekiem dialogu.

Cztery lata temu, na pogrzebie ks. Andrei Santoro, zamordowanego podczas modlitwy w kościele przez islamskiego fanatyka, mówił: „Nie da się rozwiązać konfliktów przez likwidację tych, którzy mają odmienny punkt widzenia. Jedyną drogą, jaką musimy iść, jest droga dialogu, wzajemnego uznania, bliskości i przyjaźni. Ale dopóki telewizja i gazety pokazują chrześcijan w fałszywym świetle, ukazując ich jako wrogów islamu (i vice versa), jak możemy sobie wyobrazić klimat pokoju?”. Na pogrzebie bp. Padovese metropolita Smyrny (Izmiru) powiedział: „Nikt nie zdoła zgasić tej pochodni, ponieważ jest ona podtrzymywana nie tylko przez wielu męczenników i świętych tej ziemi, ale dzisiaj – jestem tego pewien – przez jeszcze jednego anioła stojącego przed tronem Boga: naszego sługę, naszego biskupa Luigiego”. Bp Luigi Padovese będzie przemawiał teraz mocniej niż przedtem, choć być może zabójcy jeszcze tego nie rozumieją.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama