Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wiosna w środku zimy

Za dwa tygodnie stolicę Australii opanują młodzi. 5 lipca w Sydney rozpoczną się Światowe Dni Młodzie-ży. Spotkaniu młodych katolików z towarzyszą słowa: „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8).

Kiedy w sierpniu 2006 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, Ojciec Święty ogłosił, że kolejne odbędą się w 2008 roku w Sydney, wielu młodych z Polski nie przeraziła ani odległość, ani koszty podróży – 10 tys. zł. Postanowili postawić swój świat na głowie, by w Australii być. To przecież Światowe Dni Młodzieży! – Wiedziałam jedno. Będę szukać pracy. Będę oszczędzać. Muszę uzbierać te 10 tys. zł i znów poczuć tę wspaniałą atmosferę jedności – mówi Olga Łasak z Bielska-Białej. Udało się – w lipcu poleci na spotkanie młodych katolików całego świata z Benedyktem XVI.

Świat na głowie
Już po poprzednim spotkaniu z Papieżem w Kolonii Monika Smółka z Bystrej Krakowskiej koło Bielska, Magda Maślanka z Mikuszowic, Mateusz Nikiel i Grzegorz Dutka z Wilkowic wiedzieli, że chcą polecieć do Sydney. Wszyscy są studentami, zaangażowanymi w życie swoich parafii. Teraz jako studenci włączyli się także w duszpasterstwo osób niepełnosprawnych, w Maltańską Służbę Medyczną oraz Studencką Grupę Charytatywną „Szpunt” przy Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim „Beczka”. Monika współpracuje z Magazynem Muzyki Chrześcijańskiej RUaH. Już w Kolonii wiedzieli, że koszt wyjazdu do Australii przekracza ich możliwości finansowe. Zrobili jednak wszystko, żeby być na Antypodach. Wraz z grupą przyjaciół przygotowali widowisko „Opowieść Anioła – czyli historia o oczekiwaniu na Chrystusa w życiu św. Augustyna”. Uczą się, pracują, a w niemal każdy weekend od Adwentu do Wielkanocy pokazywali swój spektakl w różnych parafiach diecezji bielsko-żywieckiej, prosząc o modlitwę i wsparcie materialne ich wyjazdu. Warto było się trudzić – za dwa tygodnie lecą do Australii.

Bilet na wyprawę
Zarówno w Australii, Polsce, jak i na całym świecie trwają już ostatnie przygotowania do tego szczególnego spotkania. 31 maja uczestnicy i ich opiekunowie spotkali się na Jasnej Górze, gdzie uczestniczyli w Krajowym Posłaniu do Sydney, podczas którego otrzymali „Bilet na wyprawę misyjną aż po krańce ziemi”. Na Jasnej Górze także młodzi mogli usłyszeć hymn ŚDM w wykonaniu zespołu Nazaret z Piotrkowa Trybunalskiego, który będzie także uczestniczył w prowadzeniu spotkań odbywających się podczas Festiwalu Młodych w Sydney. Jedną z misji zespołu jest również szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego we współpracy z siostrami Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa-Łagiewnik, a Apostołka Bożego Miłosierdzia św. siostra Faustyna jest jedną z patronek ŚDM.

Sydney czeka
W Sydney trwają ostatnie przygotowania. W diecezjach australijskich peregrynują dwa symbole podarowane młodym przez Jana Pawła II – krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej. Krzyż Roku Świętego stał się od 22 kwietnia 1984 r. „żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata”. Znajdują się na nim słowa Jana Pawła II: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Od Niedzieli Palmowej 2003 r. razem z krzyżem wędruje ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Opiekunki Rzymskiego Ludu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama