Nowy numer 17/2024 Archiwum

Szkoły JP2

830 szkół w Polsce nosi imię Jana Pawła II. I prawie wszystkie są szkołami świeckimi.

Pod Jasną Górę docieramy w ostatniej chwili – ruch utrudniają korki. Skąd tu tyle autobusów wypełnionych młodzieżą? Więcej widziałem chyba tylko nad Lednicą! Okazuje się, że ci wszyscy młodzi ludzie zmierzają w tym samym kierunku. I łączy ich coś jeszcze – patron szkoły.

Patron bardzo medialny
Plac pod szczytem zapełniają kolejne grupy uczniów. Przybyło ich tu dzisiaj 17 tysięcy. Jedni ubrani w eleganckie mundurki, inni w zwykłych, sportowych strojach – widać, że w szkołach panuje różnorodność. Co ciekawe, tylko kilkanaście z nich to szkoły katolickie. Tę ogromną „resztę”, czyli ponad 800 szkół, stanowią świeckie placówki.

Polonistka Antonina Gajos z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Spiczynie na Lubelszczyźnie tak tłumaczy ten fenomen: – Jan Paweł II, oprócz tego, że jest niedoścignionym wzorem do naśladowania, jest też osobą, którą młodzi ludzie doskonale znają z mediów. Kimś bliskim i stale obecnym. Wiemy, jak wyglądało życie Ojca Świętego, dlatego bardzo łatwo wpleść jego dzieło w program wychowawczy.
Daria Wilk, licealistka z Przysuchy w województwie mazowieckim, czuje się dumna z tego, że chodzi do szkoły imienia Jana Pawła II: – Cechy, które podziwiam u Papieża, to oddanie Matce Boskiej i szacunek, jaki żywił do każdego człowieka. Chciałabym go naśladować, ale nie wiem, czy dam radę. Myślę, że szkoła może mnie tego nauczyć.

„Barka” jeszcze dłuższa
Na pomysł stworzenia Rodziny Szkół imienia Jana Paw- ła II wpadł w 1998 roku Zbigniew Gumiński. Jego dzieci chodziły do radomskiej szkoły noszącej to imię. – To była akurat dwudziesta rocznica wyboru Ojca Świętego – wspomina inicjator. – Pomyślałem wtedy, że warto byłoby się spotkać z Patronem w większej grupie.

Udało się to rok później, podczas wizyty Papieża w Łowiczu. – W tamtym czasie znaleźliśmy około 40 takich szkół. Od samego początku wielkim przyjacielem Rodziny Szkół był śp. bp Jan Chrapek – mówi Zbigniew Gumiński. – Obecnie współpracujemy też z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, dzięki której szczególnie uzdolnieni młodzi ludzie mogą otrzymać pomoc stypendialną. Od siedmiu lat szkoły pielgrzymują na Jasną Górę. W ciągu roku Rodzina organizuje konkursy przybliżające postać Patrona: historyczne, literackie, plastyczne, sportowe. Niedawno szkoła podstawowa z Twardogóry ogłosiła konkurs na słowa hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Zadanie polegało na dopisaniu dwóch nowych zwrotek do „Barki”. Zwycięski tekst młodzież wyśpiewała podczas ostatniej pielgrzymki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego