Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nie tylk o kremówki

Projekt Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Czy za pięć lat Kraków będzie mógł poszczycić się ośrodkiem papieskim na światowym poziomie?

Kraków nareszcie będzie miał centrum papieskie z prawdziwego zdarzenia. Dotychczas istniejące inicjatywy zajmujące się dziedzictwem Jana Pawła II są rozproszone po różnych instytucjach kościelnych, akademickich i pozarządowych. Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” ma stać się miejscem spotkania i współpracy działających już na terenie Archidiecezji Krakowskiej ośrodków, zajmujących się myślą i życiem polskiego Papieża. Ambicją jego twórców jest stworzenie najważniejszego nie tylko Polsce, ale i na świecie ośrodka żywej pamięci osoby i dzieła Papieża Polaka.

Plany bardzo ambitne
W rocznicę urodzin Jana Pawła II 18 maja br. kard. Stanisław Dziwisz święci 9-metrowy krzyż, wykonany z materiałów z ołtarza, przy którym Jan Paweł II odprawiał swoją ostatnią Mszę św. na krakowskich Błoniach w 2002 r. Krzyż stoi w miejscu budowy ogromnego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach. W tym samym dniu zostanie oficjalnie ogłoszony międzynarodowy otwarty konkurs na projekt architektoniczny całego kompleksu. Z planów wynika, że pomysłodawcy centrum papieskiego mają bardzo duże ambicje.

Harmonogram prac jest ściśle wyznaczony. – Przewidujemy, że najważniejsze elementy Centrum Jana Pawła II powstaną do 2013 r. – mówi ks. Jan Kabziński, dyrektor placówki. Daty związane z życiem Papieża Polaka wyznaczać będą przełomowe punkty realizacji całego przedsięwzięcia. – 16 października 2007 r. rozstrzygnie się konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny. Zgodnie z planem powinniśmy zacząć budowę jesienią przyszłego roku – wyjaśnia ks. Kabziński. Koszt całej budowy szacuje się na 100 mln zł.

Ośrodek będzie obejmował m.in. Dom Jana Pawła II, Dom Spotkań Młodzieży, Międzynarodowy Dom Pielgrzyma, Centrum Wolontariatu, Ośrodek Dialogu Międzyreligijnego i Ośrodek Rekolekcyjny. Najważniejszą częścią projektu jest Dom Jana Pawła II. Znajdzie się tam Instytut Jana Pawła II, centrum konferencyjne, kaplica oraz muzeum. – Tworząc miejsce dokumentujące życie i myśl Jana Pawła II, chcemy wzorować się na Muzeum Powstania Warszawskiego. Ma to więc być obiekt nowoczesny i atrakcyjny dla zwiedzających. Duży nacisk położymy na interaktywność – tzn. każdy będzie mógł nie tylko zobaczyć najważniejsze wydarzenia życia i nauczania Ojca Świętego, ale niejako uczestniczyć w nich. Będzie to spotkanie z żywym Papieżem – opowiada ks. Kabziński.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy