Nowy numer 49/2023 Archiwum

Gdzie się niebo otwarło

Z historycznego i archeologicznego punktu widzenia jasno wynika, że faktyczne miejsce chrztu Jezusa Chrystusa znajduje się po jordańskiej stronie rzeki Jordan.

Ten skwar i to oślepiające słońce trudno jest znieść. Wszystko zdaje się szarożółte, suche, obumarłe. Tumany pyłu wznoszą się za małymi meleksami, które wiozą kolejne grupy turystów. Taki tu mają zwyczaj: lepiej ludzi dowieźć na miejsce, niż narażać słynną ziemię na zdeptanie przez tłum. Nawet papież Franciszek poruszał się podobnym pojazdem, prowadzonym przez samego króla Jordanii. Po drodze turyści mijają niewielkie wiaty, w tym tę ochraniającą autentyczne miejsce chrztu Jezusa i mozaiki upamiętniające najważniejsze momenty z historii Al-Maghtas na wschodnim brzegu Jordanu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka